SEARCH
 

Region Coordinator Information
Contact List

Bear River Region

Box Elder School District
Bridgerland ATC
Cache School District
Fast Forward Charter High School
Intech Collegiate High School
Logan City School District
Rich County School District
Utah State University

Coordinator - Jeannie Johnson
Phone: (435) 734-0614
Cell: (435) 760-0356 | jjohnson[at]batc[dot]edu(E-mail)

Central Region

Juab School District
Millard School District
North Sanpete School District
Piute School District
Sevier School District
Snow College
South Sanpete School District
Tintic School District
Wayne School District

Coordinator - Jennifer Christensen
Phone: (435) 201-6120
Cell: (435) 491-0359 | jennifer[dot]christensen[at]seviersd[dot]org(E-mail)

Mountainland Region

Alpine School District
American Leadership Academy
Freedom Preparatory Academy
Merit College Preparatory
Mountainland ATC
Nebo School District
North Summit School District
Park City School District
Provo School District
South Summit School District
Utah County Academy of Science
Wasatch School District

Coordinator - Julie Beveridge
Phone: (801) 489-2833 | julielynbeveridge[at]gmail[dot]com(E-mail)

Southeast Region

Carbon School District
Emery School District
Grand School District
San Juan School District
Utah State University Eastern

Coordinator - Stephanie Dahlstrom
Grand School District
Phone: (435) 797-5106
Cell: (435) 260-1143 | stephanie[dot]dahlstrom[at]usu[dot]edu(E-mail)

Coordinator - Russ Goodrich
Carbon and Emery School Districts
Phone: (435) 613-5298 | russell[dot]goodrich[at]usu[dot]edu(E-mail)

Coordinator - Heather Young
San Juan School District 
Phone: (435) 678-8128 | heather[dot]young[at]usu[dot]edu(E-mail)

Southwest Region

Beaver School District
Dixie ATC (DXATC)
Dixie State University
Garfield School District
Iron School District
Kane School District
Southern Utah University
Southwest ATC
Success Academy
Washington School District

Coordinator - Greg Sanders
Beaver, Garfield, Iron and Kane School Districts and Success Academy
Phone: (435) 586-2804
Cell: (435) 559-1458 | greg[dot]sanders[at]ironmail[dot]org(E-mail)

Coordinator - Jon Butler
Washington School District and Success Academy
Phone: (435) 673-3553, ext. 5155 | jon[dot]butler[at]washk12[dot]org(E-mail) 


 

Uintah Basin Region

Daggett School District
Duchesne School District
Uintah Basin ATC
Uintah School District

Coordinator - Brandon Aycock
Phone: (435) 781-3110, ext. 2628
Cell: (435) 724-2659 | brandon[dot]aycock[at]uintah[dot]net(E-mail)

Wasatch Front North Region

Davis ATC
Davis School District
Morgan School District
Northern Utah Academy for Math,
  Engineering and Science
Ogden City School District
Ogden-Weber ATC
Weber School District
Weber State University

Coordinator - Emily Okerlund
Phone: (801) 452-4050
Cell: (801) 698-1513 | eokerlund[at]wds[dot]net(E-mail)

Wasatch Front South Region

American International School of Utah
Academy for Math, Engineering and
  Science
Beehive Science and Technology Academy
Canyons School District
East Hollywood High School
Granite School District
Itineris Early College
Jordan School District
Murray School District
Roots Charter High School
Salt Lake Community College
Salt Lake School for the Performing Arts
Salt Lake School District
Spectrum Academy
Summit Academy High School
Tooele ATC
Tooele School District

Coordinator - Patricia Isom
Phone: (801) 957-3950 | patricia[dot]isom[at]slcc[dot]edu(E-mail)

Utah State Board of Education

CTE Coordinator - Brian Olmstead
Phone: (801) 538-7852 | brian[dot]olmstead[at]schools[dot]utah[dot]gov(E-mail)

Support Staff - Tracy Silcott 
Phone: (801) 538-7942 | tracy[dot]silcott[at]schools[dot]utah[dot]gov(E-mail)